top of page

Powrót dziecka do przedszkola i żłobka po przebytej chorobie zakaźnej. Praktyczne wskazówki dla rodziców małych dzieci.

  • Admin
  • 3 dni temu
  • 3 minut(y) czytania

Rozpoznawanie objawów i okres karencji po chorobie zakaźnej u małych dzieci

Choroby zakaźne u małych dzieci są powszechne i mogą mieć różny przebieg - od łagodnego do poważnego. Kluczowe jest szybkie rozpoznanie objawów oraz przestrzeganie okresu karencji, czyli czasu izolacji, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji wśród innych dzieci i domowników.

Czynników etiologicznych może być kilka lub kilkaset (np. w przypadku przeziębienia - zakażenia wirusowego górnych dróg oddechowych), więc nie zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać i kontrolować wszystkich czynników powodujących choroby.


Z drugiej strony fakt, że dzieci w żłobku czy przedszkolu, czyli środowisku rówieśniczym narażone są na czynniki chorobotwórcze poprzez bliski kontakt z innymi dziećmi, powoduje, że nabierają one odporności poprzez przechorowanie różnych chorób. W ten sposób nie są już narażone na dalsze zachorowania w ciągu pobytu w placówce.




Czas izolacji dziecka po chorobie zakaźnej – kiedy można wrócić do przedszkola albo żłobka? Poznaj zalecenia dotyczące okresu karencji, rozpoznawania objawów oraz zasad bezpieczeństwa w infekcjach u małych dzieci.
Czas izolacji dziecka po chorobie zakaźnej – kiedy można wrócić do przedszkola albo żłobka? Poznaj zalecenia dotyczące okresu karencji, rozpoznawania objawów oraz zasad bezpieczeństwa w infekcjach u małych dzieci.


Rozpoznawanie objawów chorób zakaźnych u dzieci

Objawów chorób zakaźnych u dzieci często często może być więcej niż jeden. Podczas czynności higienicznych, karmienia lub ubierania dzieci rodzice lub opiekunowie najlepiej będą w stanie stwierdzić, czy dane objawy są czymś normalnym, czy wymagają uwagi lekarza. U niemowląt objawy mogą być mniej specyficzne, np. brak apetytu, wymioty, rozdrażnienie, nadmierna senność czy zmiany w zachowaniu.

Do podstawowych objawów choroby zakaźnej należą:

  • Gorączka – jest to jeden z najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów infekcji.

  • Zmiany skórne – wysypki o różnym charakterze, np. rumień zakaźny objawia się charakterystycznym rumieniem na twarzy, tzw. „skrzydła motyla” (czerwone plamy po obu stronach nosa, oszczędzające czoło, brodę i usta).

  • Objawy grypopodobne – bóle mięśni, bóle głowy, osłabienie, ból gardła, katar.

  • Specyficzne objawy dla poszczególnych chorób – np. zapalenie ślinianek przy śwince, wysoka gorączka i kaszel przy krztuścu, czy pęcherzykowe zmiany skórne przy ospie wietrznej.


Oczywiście podejrzenie choroby zakaźnej wymaga każdorazowo konsultacji z lekarzem. Opiekunki w żłobku lub nauczycielki w przedszkolu bacznie zwracają uwagę na jakiekolwiek objawy chorób u dzieci ze względu na ryzyko rozwoju choroby zakaźnej w grupie lub nagłego pogorszenia samopoczucia dziecka. Zgodnie z obowiązującymi placówki żłobkowe i przedszkolne procedurami, każdorazowe objawy złego samopoczucia lub widoczne objawy choroby są zgłaszane rodzicom a ci zobowiązani są do odbioru dziecka z objawami z placówki w określonym czasie.


Po przebytej chorobie dzieci przyprowadzane powinny być do żłobka lub przedszkola wyłącznie po ustąpieniu objawów lub po wskazanym przez lekarza okresie karencji. Nie powinno przyprowadzać się do placówki dziecka chorego lub dziecka, lub dziecka u którego choroba dopiero się rozwija. To nie tylko zagraża samemu dziecku ale również rówieśnikom z grupy, gdzie wiadomo, że przez bliski kontakt fizyczny choroby zakaźne rozprzestrzeniają się wyjątkowo szybko.


Często panują różne opinie na temat ile powinien wynosić okres karencji dla danej choroby. Poniżej zebraliśmy kilka faktów popartych praktyką lekarzy.

Choroba

Okres karencji

Błonica

Do czasu uzyskania 2 ujemnych posiewów z gardła pobranych przynajmniej w 24-godzinnym odstępie dziecko powinno być izolowane

Biegunka ostra

Do ustąpienia ostrej biegunki

Grypa

2 dni po ustąpieniu objawów

Świnka

9 dni po ustąpieniu objawów

Różyczka

6 dni po ustąpieniu objawów

Ospa wietrzna

Do momentu przyschnięcia i pokrycia strupem wszystkich wykwitów (min. 5 dni)

Półpasiec

Do przyschnięcia i pokrycia strupem + brak nowych wykwitów przez 72 h

Liszajec zakaźny

Do przyschnięcia zmian skórnych lub 1 doba skutecznej antybiotykoterapii

Krztusiec

21 dni lub 5 dni skutecznej antybiotykoterapii

Angina paciorkowcowa, szkarlatyna

1 doba skutecznej antybiotykoterapii

Odra

Minimum 4 dni od pojawienia się osutki i ustąpienia gorączki

Grzybica skóry gładkiej

Co najmniej 72 godziny skutecznej terapii przeciwgrzybiczej

Grzybica skóry owłosionej

Co najmniej 14 dni skutecznej terapii przeciwgrzybiczej

Wszawica

Do czasu wyleczenia

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (tzw. bostonka)

do czasu, gdy powróci dobre samopoczucie - choroba jest najbardziej zaraźliwa przed wystąpieniem wysypki

Podsumowanie

W przypadku chorób o długim okresie zakaźności, np. gruźlicy, decyzję o powrocie do placówki podejmuje lekarz prowadzący.

Warto pamiętać, że nadmierna izolacja może prowadzić do niepotrzebnych absencji i nadużywania antybiotyków, dlatego decyzje powinny być oparte na aktualnej opinii lekarza prowadzącego. Niedoleczone infekcje lub choroby mogą prowadzić do poważniejszych komplikacji.

Podstawowa wiedzą jest, że higiena osobista, mycie rąk i dezynfekcja powierzchni pozostają podstawowymi metodami zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji.

W niepublicznych Żłobkach i Przedszkolach 'Małe Cuda" codzienne harmonogramy dezynfekcji i regularnego dogłębnego mycia powierzchni oraz zabawek, czyszczenie i dezynfekcja sal zabaw, utrzymanie odpowiedniego stanu higienicznego podczas spożywania posiłków i drzemek pomagają zachować higieniczne i bezpieczne warunki dla przebywających pod naszą opieką dzieci.



Źródło opracowania:

Wytyczne zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 10 czerwca 2022 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 195, ze zm.)

Opracowanie dr hab. n. med. Ernesta Kuchara, Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, na podstawie danych epidemiologicznych i wytycznych dotyczących chorób zakaźnych u dzieci


 
 
 

תגובות


bottom of page