top of page
  • Admin

Jak kreatywnie i efektywnie zarządzać czasem, gdy dziecko jest w domu? Porady i strategie organizacji dnia oraz jakie wypływają z tego korzyści.

Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym zmagają się z różnymi problemami i wyzwaniami życia codziennego. Jedną z takich sytuacji jest moment choroby dziecka lub przymusowego pozostawania w domu w związku z rekonwalescencją dziecka po przebytej chorobie. Dni, kiedy rodzice mogą pozostać w domu, muszą nieraz pogodzić liczne obowiązki zawodowe oraz domowe ze spędzonym wartościowo czasem z pociechą, okazują się być niemałym wyzwaniem.

Poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących organizacji dnia i skutecznego zarządzania czasem, mających na celu ułatwienie rodzicom przymusowego pobytu w domu z dzieckiem.

 
Harmonogram Dnia

 

Rutyna i Stabilność:

Dlaczego to ważne? Dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują rutyny, ponieważ daje im poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

Jak to zrobić? Ustal stałe godziny dla posiłków, snu, zabaw, nauki i aktywności, jeżeli możliwe, zbliżone do tych w żłobku lub przedszkolu. Jeżeli wykluczone jest korzystanie z zabawy na świeżym powietrzu to z pewnością w domu można stworzyć namiastkę placu zabaw lub bawialni, dostosowaną do możliwości i wieku dziecka.

 

Zróżnicowanie Aktywności:

Wspomagaj rozwój dziecka poprzez różnorodne stymulacje zmysłów.

Jak to zrobić? Zorganizuj dziecku zabawy kreatywne, edukacyjne, ruchowe, artystyczne oraz ważny czas na odpoczynek. Zabawy z młodszymi dziećmi różnego rodzaju cieczami czy materiałami stymulującymi sensorycznie, organizowanie ścieżek po pokoju czy aktywności z różnorodnym jedzeniem jest źródłem niewyczerpanych pomysłów.

Starsze dzieci mogą zaangażować się w prace plastyczne, wycinanki, organizowanie przedmiotów lub obiektów ze względu na właściwości, tworzenie zbiorów oraz zagadki matematyczne lub przyrodnicze.

Ważne aby dziecko podczas rekonwalescencji miało mnóstwo czasu na odpoczynek, dlatego zabawy nie powinny trwać za długo oraz nie angażować dziecka fizycznie, chyba, że jest gotowe na wydatek energetyczny w postaci skoków, tańca czy pląsów.

 

Aktywności Edukacyjne:

Pomagają w kontynuacji procesu nauki i przygotowują dziecko do przedszkola lub szkoły. Rozbudzają kreatywność i ciekawość świata. Unikajmy czasu przed ekranem najdłużej jak się to udaje. Wiadomo, że dziecko z telefonem czy tabletem da nam czas na dokończenie obiadu czy wysłanie tego ostatniego maila, ale jeżeli jest to rutyną, szybko te zastrzyki dopaminy dla małego mózgu zamienią się w rutynę a ta w niemiłe konsekwencje dla rozwoju kognitywnego młodego organizmu.

Jak to zrobić: Korzystaj z gier edukacyjnych, książek, zabaw z liczbami i literami, eksperymentów naukowych. Nawet czas przed ekranem można wykorzystać kreatywnie posługując się interaktywnymi grami. Ale starajmy się jak najbardziej angażować zdolności manualne dzieci – poprawnych chwyt koordynacja ręka-oko, nie rozwiną się od przewijania ekranu smartfonu lub tabletu.

 

 

Zbilansowane Posiłki i Przekąski:

Odżywianie wpływa na energię i zdrowie dziecka, nie ma tutaj pola do dyskusji. Ale jakościowe posiłki wymagają niekiedy sporego nakładu czasu, zwłaszcza, jeżeli przygotowujemy je sami od podstaw.

Jak zrobić: Planuj zdrowe i zrównoważone posiłki, włączając dziecko w przygotowywanie prostych przekąsek. Zupki lub przeciery z sezonowych warzyw i owoców można przechowywać lub zamrozić w małych porcjach w sam raz na przygotowanie świeżej i wartościowej przekąski kiedy zajdzie taka potrzeba. Warto większa ilość warzyw i owoców wprowadzić do diety całej rodziny, w ten sposób dzieci nie tylko przyzwyczajają się do widoku różnorodnych warzyw na talerzach dorosłych, ale także poznają dodatkową paletę smaku. Przecież nie będziemy napychać się pizzą lub innymi smakołykami, serwując w tym samym czasie dziecku marchewki lub brokuły.

 

 

Czas Dla Siebie Dziecka i Rodzica:

Pozwala na rozwój samodzielności u dziecka i odpoczynek dla rodzica.

Jak zrobić: Zaplanuj chwilę, kiedy dziecko może samodzielnie się bawić, a ty skorzystaj z czasu dla siebie na odpoczynek lub codzienne obowiązki. Z dzieckiem ustalamy czas zabawy i trzymamy się tych ram aby nie zniechęcić dziecka do samodzielności, kiedy po takiej zabawie okazuje się, że rodzic nadal nie może poświęcić czasu maluszkowi.

 

 

Przewidywalność i Jasne Komunikowanie:

Jasna i klarowna komunikacja pomaga uniknąć niepotrzebnego stresu u dziecka i rodzica. Uczy też dziecka do płynnego i sprawnego posługiwania się aparatem mowy, wzbogacania języka mówionego podczas każdego użycia a także sprawnej komunikacji niewerbalnej.

Jak to zrobić? Komunikuj ustnie, jasno i wyraźnie plan dnia. Najlepiej wspomóc się planem w formie graficznej (tabelka, wykreślanka, wydzieranka). Komunikuj zmiany w harmonogramie (podkreślenia lub przekreślenia) i dlaczego się pojawiają – tutaj mogą pomóc różnego rodzaju figury, kolory, lub jakieś naklejki, które dziecku będą się kojarzyły z danymi czynnościami.

 


Kiedy czas dziecka i rodzica zostanie już zaplanowany, przyszedł czas na zabawę. Poniżej proponujemy kilka zabaw, które choć mogą wydawać się oczywiste, czasem są niedoceniane przez rodziców jeżeli chodzi o wpływ na rozwój motoryczny i psychiczny dziecka.

 

Zabawa w Układanie Klocków:

Dlaczego to świetne: Rozwija motorykę małą, kreatywność i logiczne myślenie.

Jak zorganizować: Razem z dzieckiem układajcie z klocków różne kształty, budowle, a nawet role play z figurkami.

 

Malowanie Palcami:

Dlaczego to świetne: Rozwija zmysł artystyczny, koordynację ręka-oko oraz i daje radość z tworzenia nowych obrazów lub kształtów.

Jak zorganizować: Przygotuj farby w jasnych kolorach i papier, a potem malujcie razem, używając palców jako pędzli.

 

Zabawy w Poszukiwanie Skarbów:

Dlaczego to świetne: Zabawa, która angażuje wyobraźnię, rozwija umiejętność rozwiązywania problemów i ruch.

Jak zorganizować: Ukryj małe przedmioty lub skarby po domu lub ogrodzie, dając dziecku mapę lub wskazówki do odnalezienia.

 

Zabawy w Teatrzyk lub Bajki Improwizowane:

Dlaczego to świetne: Wspiera rozwój językowy, kreatywność, empatię i samoocenę.

Jak zorganizować: Razem wymyślcie krótką historię lub bajkę, a potem zagrajcie ją, korzystając z rekwizytów i przebrań, które macie w domu.

 

Tworzenie Mini-Wystawy Sztuki:

Dlaczego to świetne: Pomaga dziecku wyrażać siebie, rozwija kreatywność i duma z własnych osiągnięć.

Jak zorganizować: Zaproponuj dziecku, aby stworzyło swoją mini-wystawę sztuki na korkowej tablicy lub ścianie, a potem razem ją oglądajcie i komentujcie.

 

 

 

Rola Rodziców w Organizacji Zabaw:

 

Rola rodziców w organizacji zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym jest bardzo istotna z punktu widzenia rozwoju dziecka. Badania naukowe w dziedzinie pedagogiki i psychologii dziecięcej potwierdzają, że aktywny udział rodziców w zabawach ma pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny i kognitywny dzieci.

 

Empatia i Aktywny Udział: Bądź obecny podczas zabaw, angażuj się, słuchaj pomysłów dziecka i wspieraj je w ich realizacji.

 

Kreatywność i Elastyczność: Nie bój się eksperymentować z różnymi zabawami i dostosowywać się do zmieniających się potrzeb i nastrojów dziecka.

 

Docenienie i Motywacja: Chwal dziecko za wysiłek, pomysłowość i udział w zabawach. To buduje pewność siebie i motywuje do dalszej eksploracji.

 

Stworzenie Pozytywnego Środowiska: Twórzcie przyjemną atmosferę podczas zabaw, gdzie dziecko czuje się bezpiecznie, akceptowane i docenione.

 

Znalezienie Równowagi: Pamiętaj o równowadze między organizacją zabaw a czasem wolnym dziecka do samodzielnych eksploracji i odpoczynku.

 

Poprzez wspólne działania, rodzice nie tylko wspierają rozwój intelektualny i społeczny swoich dzieci, ale także budują silne więzi rodzinne i pomagają w kształtowaniu ich tożsamości i pasji.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Comentarios


bottom of page