top of page
  • Admin

Jak wybierać żłobek dla dziecka?

Zaktualizowano: 22 lut 2023

Kilka praktycznych wskazówki na temat tego, czym kierować się przy wyborze żłobka dla dziecka.

 

Nadszedł ten czas kiedy rozpoczynamy poszukiwanie żłobka dla naszego dziecka. Może rodzina lub znajomi zachęcali nas do tego? Może zastanawiamy się czy już czas aby zapisać nasza pociechę do konkretnej placówki, lub jaką placówkę w ogóle wybrać?

Może termin powrotu do pracy zbliża się nieuchronnie ale jeszcze nie mamy pewności na co zwracać uwagę lub o co zapytać kontaktując się z wybranymi placówkami.


Aby nie pogubić się w natłoku informacji, najpierw zastanówmy się co jest dla nas i naszego dziecka ważne?


Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek które powinny pomóc nam na początku. Mogą stanowić wyjście do poszukiwań żłobka, który będzie najbardziej odpowiadał nam i przede wszystkim naszemu dziecku.

Wybór żłobka to po pierwsze trochę działań praktycznych a po drugie kilka wizyt w wybranych przez nas miejscach. Zorientujmy się jakie żłobki są w naszej okolicy i w jaki sposób przeprowadzają rekrutację. Powinniśmy przede wszystkim dowiedzieć się czy dana placówka ma miejsca, w jakich grupach wiekowych oferują zajęcia, czy godziny otwarcia nam odpowiadają oraz czy posiadają dofinansowania. A teraz kilka praktycznych rad na temat wyboru żłobka i na co zwrócić uwagę.
Na co zwracać uwagę przy wyborze żłobka
Zabawki w żlobku
Kadra: dyrektor i opiekunowie


Odwiedzając żłobek warto porozmawiać z osobą zarządzającą, ponieważ tak naprawdę to ona ma decydujący wpływ na to jak wygląda organizacja i praca placówki. Dyrektor podejmuje decyzję o zatrudnieniu osób pracujących z naszymi dzieci. Obowiązkiem dyrektora jest przede wszystkim rzetelnie sprawdzić kwalifikacje i historię zatrudnienia pracownika oraz ewentualne konflikty z prawem związane z przestępstwami na tle seksualnym.

Dyrektor placówki odpowiada za realizację przez opiekunów programu wychowawczego ale również za to jakie zajęcia będą realizowane na codzień i jakie dodatkowo. Dodatkowo to dyrektor podejmuje decyzję o wyposażeniu placówki i wszelkich zmianach.

Jeżeli osoba kierująca taką placówką będzie otwarta podczas rozmowy, będzie odpowiadała rzeczowo, szczerze, ze szczegółami na nasze pytania oraz spokojnie reagowała na uwagi lub sugestie, wtedy możemy być pewni że nawet wyjątkowe potrzeby naszego dziecka w miarę możliwości zostaną zaspokojone.

Jeżeli przytoczyliśmy z grubsza rolę dyrektora placówki, to niemniej ważne jest abyśmy spokojnie i w miarę możliwości w takiej samej mierze postarali się porozmawiać z opiekunami.

Pamiętajmy że to z nimi nasze dziecko będzie spędzać ogrom czasu w ciągu dnia. Po pierwsze warto zwrócić uwagę jak wygląda rotacja pracowników w danej placówce, czy nie jest ona zbyt częsta. Może kiedy zaglądaliśmy ostatnio kilka tygodni lub miesięcy temu to opiekunki zdążyły się zmienić od tej pory. Czasem, z różnych względów jest to nieuniknione, ale częsta rotacja pracowników może spowolnić lub uniemożliwić adaptację naszego dziecka do pobytu w żłobku.

Warto również zaobserwować podejście opiekunów do dzieci. Zwróćmy uwagę, czy podchodzą do dzieci ze spokojem, czy rozmawiają z rodzicami o każdej sytuacji nie tylko tych dobrych i pozytywnych ale również tych trudnych (np. odpowiadając na nasze pytania).


Jako rodzice stojący przed wyborem placówki oczywiście możemy poprosić dyrektora żłobka o informacje o kwalifikacjach opiekunów, czy posiadają oni aktualne szkolenia, zaświadczenia o niekaralności. Odpowiedź na te pytania nie powinna stanowić żadnego problemu, jeżeli jednak uzyskanie tych informacji okaże się trudne wtedy warto się zastanowić - dlaczego?


Wyżywienie

W związku z tym, że nasze dziecko będzie spędzać w żłobku sporo czasu w ciągu dnia, warto zwrócić uwagę na wyżywienie jakie powinna zapewnić placówka. Tutaj ważne jest aby dyrektor placówki bardzo dobrze orientował się na temat zasad zbilansowanej diety i posiłków.

Obecnie placówki opiekuńcze i żłobki oferują do wyboru żywienie w postaci własnej kuchni lub cateringu dostarczanego do placówki przez firmy zewnętrzne.

Oczywiście czy to w przypadku posiłków przygotowywanych na miejscu czy przez firmę cateringową najważniejsze jest aby sprawdzić dokładnie menu pod kątem zbilansowania diety i zgodności z wytycznymi Instytuty Matki i Dziecka. Chcemy aby nasze pociechy miały nie tylko dużo energii ale również zdrowe i wartościowe posiłki w ciągu dnia, które pomogą we właściwym rozwoju.

Sposób rozliczania za posiłki jest może mniej ważny ale na dłuższą metę może dać spore oszczędności - np. jeżeli dziecko jest nieobecne powinniśmy być w stanie odwołać posiłek w tym samym dniu.


Na koniec dnia opiekun lub dyrektor żłobka powinien udzielić nam odpowiedzi jak wyglądały posiłki naszego dziecka, czy zjadło swoje porcje. Jeżeli dziecko z chęcią zjada swoje posiłki w towarzystwie innych dzieci a menu jest odpowiednio zbilansowane, możemy być spokojni.Lokalizacja

Wybierając żłobek powinniśmy się zastanowić ile czasu dziennie chcemy poświęcić na dotarcie do placówki, jak szybko możemy się tam znaleźć w sytuacji kryzysowej na przykład nagłej choroby dziecka, czy sytuacjach niezależnych od placówki kiedy dziecko powinno być odebrane jak najszybciej.

Często jest tak że mieszkamy w jednej części miasta a pracujemy w całkiem innej lub całkowicie poza miastem lub miejscowością zamieszkania. Warto rozważyć czy żłobek ma znajdować się bliżej miejsca zamieszkania czy miejsca pracy, albo może wybrać coś pomiędzy. Pamiętajmy, że często im krótsza droga do placówki tym mniejsze szanse na zniecierpliwienie dziecka i jego zniechęcenie może to oszczędzić stresu nam i dzieciom.

Jednak kiedy naszym głównym środkiem komunikacji jest samochód a po drodze do domu musimy również zrobić zakupy lub odebrać starsze dziecko z dodatkowych zajęć, warto zastanowić się, czy czasem żłobek bliżej miejsca pracy nie będzie dla nas lepszym rozwiązaniem, w końcu spędzimy więcej czasu razem a i przyjemniej czasem postać w korku z naszym maleństwem w samochodzie.


Wybierając żłobek warto zwrócić uwagę na godziny pracy danej placówki, ponieważ wystarczy nam stres z samym wybraniem się do żłobka. Nie chcemy się denerwować czy zdążymy do pracy oraz odebrać dziecko po zakończonej pracy. Dokładnie należy przeczytać umowę w której powinny być zaznaczone dni oraz czas kiedy placówka będzie zamknięta i czy w tych rzadkich awaryjnych przypadkach ktoś będzie w stanie zaopiekować się naszą pociechą poza normalnymi godzinami pracy placówki.

Niektóre żłobki są zamykane na kilka dni lub tygodni w okresie letnim i w czasie świąt. Zastanówmy się czy nam to odpowiada i czy jesteśmy w stanie zorganizować opiekę dzieciom.


Poszukując tego właściwego miejsca trzeba zwrócić uwagę czy budynek ma łatwy dla nas dostęp np. dojazd autem i parking, czy jest miejsce aby pozostawić wózek, rower, czy hulajnogę.


Każda placówka musi spełnić określone w ustawie normy bezpieczeństwa, jednak my jako rodzice odwiedzając dane miejsce możemy zwrócić uwagę czy jest bezpieczne dla naszego dziecka.

Zwróćmy uwagę podczas spotkań z kardą na takie szczegóły jak pozabezpieczane zawiasy w drzwiach, grzejniki, szafki, czy dane miejsce jest czyste, właśnie w takich miejscach, gdzie zagląda się tylko czasem. To powie nam dużo o podejściu kadry do kwestii higieny i czystości, co przekłada się bezpośrednio na zdrowie naszych dzieci.

Zauważmy, czy zabawki są czyste, nie zniszczone, czy wyposażenie jest odpowiednie dla małych dzieci.

Mówiąc o budynku powinniśmy również zwrócić uwagę na przestrzeń sal zabaw, czy jest wystarczającą dużo miejsca aby dzieci mogły się swobodnie bawić i poruszać. A podczas drzemki miały odrobinę wolnej przestrzeni. Często wizyty w danej placówce mają miejsce po godzinach pracy dlatego zadajmy pytanie ile jest dzieci na danej sali i dzięki temu będziemy mogli wyobrazić sobie jak wygląda dane miejsce i czy nasze dziecko będzie tam czuło się swobodnie. Ważne jest również aby placówka miała jak najwięcej światła dziennego zapewnianego przez okna i drzwi, takie światło bardzo dobrze wpływa na samopoczucie maluszków.


Wiele żłobków obecnie nie posiada własnego placu zabaw ale nie powinno to być przeszkodą do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Warto o to pytać dyrektora placówki.

Spacery, wizyty na osiedlowym placu zabaw powinny odbywać się w miarę możliwości codziennie. ważne jest aby takie wyprawy były bezpieczne i odbywały się pod okiem przygotowanej do tego kadry przedszkola. Zasady odbywania się wycieczek i wizyt poza żłobkiem powinny znajdować się w statucie placówki a dodatkowo placówki dbające wyjątkowo o bezpieczeństwo dzieci i pracowników mają opracowane wewnętrzne procedury dotyczące wyjść poza teren żłobka.

Nie bójmy się zapytać o to dyrektora placówki podczas poznawania placówki.Zabawa na świeżym powietrzu w żłobku
Plac zabaw

Adaptacja i proces przyjęcia

Wybierając żłobek warto postarać się o informacje jak przebiega adaptacja w danej placówce oraz jak wygląda proces przyjęcia dziecka do żłobka. W niektórych lokalizacjach na miejsce w dobrym żłobku z renomowaną opinia należy zapytać o miejsce odpowiednio wcześniej. Zazwyczaj wymagane są do zarezerwowania miejsca w żłobku: podpisanie umowy rezerwacyjnej oraz uiszczenie opłaty rezerwacyjnej. Przy okazji warto sprawdzić, czy opłata ta jest zwrotna, na wypadek gdyby w naszym wymarzonym żłobku zwolniło się miejsce. Po zarezerwowaniu miejsca mamy gwarancję, że w placówce będzie czekało miejsce na naszą pociechę a my możemy spokojnie wrócić do swoich codziennych zajęć.


Proces adaptacji szczególnie warto omówić wcześniej z dyrektorem placówki. Wielu rodziców obecnie oczekuje adaptacji z dzieckiem, chcąc na początku nie tylko wchodzić do budynku i przekazywać dziecko opiekunom ale wejść na salę i pobyć tam z dzieckiem.

Da nam to świetną okazję nie tylko poznać troszeczkę bliżej opiekunki, pracę z dziećmi i rodzaje zajęć. Będziemy w stanie również samodzielnie przekonać się czy nasze dziecko jest gotowe zostać ze swoimi rówieśnikami.


Pamiętajmy że najważniejszym jest dać sobie czas na proces adaptacji i rozpocząć przygodę ze żłobkiem nie na kilka dni przed rozpoczęciem czy powrotem do pracy ale dać sobie nawet cały miesiąc, ponieważ nasze dziecko może różnie reagować na pobyt w nowym miejscu z dala od rodziców.Program i zadania żłobka

Obecnie wielu rodziców ma wyraźnie sformułowane oczekiwania dotyczące placówki do której zapisują dziecko. Poszukują nie tylko miejsca gdzie ich dziecko będzie miało odpowiednią opiekę, ale również gdzie będzie się rozwijało, zdobywało nowe umiejętności. Nie zapominajmy że okres niemowlęcy to najlepszy czas na rozwój dzieci które w tym czasie chłoną wszystko w sposób naturalny i zdobywają bardzo dużo wiedzy.


Przed wyborem placówki warto zapoznać się z programem i metodami wychowawczymi żłobka. Zazwyczaj placówki posiadają strony internetowe, które po krótce objaśniają jakimi metodami będą się posługiwać opiekunowie zajmujący się na codzień naszymi pociechami. Przykład opisu takich metod można znaleźć na naszej stronie https://www.male-cuda.pl.

Do wglądu rodziców powinien być również statut placówki, warto więc poświęcić kilka chwil aby zapoznać się z tym dokumentem.


Rodzice poszukując placówek żłobkowych chcą znaleźć takie, które będą odpowiadać ich preferencjom, chociażby wychowywaniu w nurcie rodzicielstwa bliskości, podążanie założeniami pedagogiki Montesori czy też wspieranie wybranych umiejętności ich pociechy. Obecnie wiele placówek oferuje zajęcia dodatkowe jak logopeda, dogoterapia, zajęcia sensoryczne i plastyczne. Jeżeli jednak zależy nam aby dziecko rozwinęło konkretne umiejętności warto skupić się na wyborze placówki która w swoich celach i działaniach skupia się na tym.

Ważne również jest zwrócenie uwagi jak skonstruowane są zajęcia w żłobku, czy rozwijają dzieci i są dostosowane do ich wieku. Porozmawiajmy z dyrektor i kadrą placówki czy grupę tworzą dzieci w podobnym wieku, czy placówka ma plan na wypadek specjalnych potrzeb wychowanków. Inaczej poznaje świat roczny maluszek, a inaczej odbywa się to u dziecka dwu czy trzyletniego.

Niezwykle ważna jest diagnoza i rozpoznanie np. wad rozwojowych, które mogą się objawić dopiero podczas kontaktów z rówieśnikami lub w środowisku innym niż zacisze domowe. Doświadczona opiekunka powinna być w stanie zauważyć potencjalne wady rozwojowe małego dziecka i przekazać swoje uwagi, obserwacje i obawy rodzicom.


Jeżeli chcemy aby nasze dziecko zdobywało wiedzę językową poszukajmy żłobka dwujęzycznego który nie ma tego tylko w nazwie. W takim miejscu dzieci powinny mieć styczność z drugim językiem w codziennych sytuacjach, zabawach, zajęciach, gdzie język obcy przeplata się z językiem ojczystym. Dzięki temu dziecko będzie się uczyło dwóch języków równolegle traktując dwujęzyczność jako naturalny etap nauki języka i przyswajania słownictwa oraz pojęć dotyczących otaczającego nas świata.

Ważne aby w takiej placówce dzieci poznawały nie tylko i wyłącznie słowa czy rymowanki, ale zdobywały umiejętności używania drugiego języka w codziennych aktywnościach, zabawie i kontaktach z rówieśnikami.


Oczywiście warto zwrócić uwagę czy kadra danej placówki jest przygotowana na realizację takich celów. Jeżeli jest to żłobek językowy warto aby potrafiła ona w sposób swobodny posługiwać się drugim językiem i aby zajęcia były tak skonstruowane, że dają szansę na rozwijanie tych umiejętności.

Tak właśnie pracuje żłobek Małe Cuda - Little Miracles, gdzie kadra wykorzystuje doświadczenia zdobyte w placówkach wychowania przedszkolnego w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Żłobek jest również członkiem programu Powszechnej Dwujęzyczności.

Dzięki temu, że opiekunowie w codziennych zajęciach z dziećmi posługują się językiem angielskim, dzieci rozwijają zdolności językowe w sposób naturalny, pojmując otaczający ich świat, zachowania rówieśników, emocje i wydarzenia w dwóch językach równocześnie.

Jak można się przekonać, przed rozpoczęciem poszukiwań żłobka dla naszej pociechy warto wziąć pod uwagę wiele czynników i zadać sobie trudu aby porozmawiać z dyrektorem, kadrą oraz przede wszystkim rodzicami, którzy już posyłają swoje dzieci do danej placówki.

Jest to bardzo ważne aby dziecko zostało otoczone jak najlepszą opieką, w końcu spędzać w danej placówce sporą część dnia.
55 wyświetleń0 komentarzy

Comentarios


bottom of page