top of page
  • Admin

Zasypianie Przedszkolaka: Jak stworzyć spokojną i komfortową wieczorną rutynę?


Zasypianie to ważny etap dnia w życiu każdego przedszkolaka. Niektóre dzieci potrzebują dłuższego snu w ciągu dnia aby zregenerować siły po intensywnym poranku, inne niechętnie już dosypiają podczas drzemki.

Sen to niezwykle ważny i potrzebny czas, kiedy małe dzieci regenerują siły, rosną i przetwarzają wszystkie wrażenia z dnia. Właściwa rutyna w ciągu dnia a szczególnie ta wieczorna, przygotowując dziecko do snu może sprawić, że zasypianie stanie się spokojne, a sen zdrowszy. Dla wielu rodziców jest to jednak wyzwanie, dlatego warto zastanowić się, jak stworzyć spokojną i komfortową rutynę wieczorną dla swojego przedszkolaka.
Jak przygotować dziecko do snu.
Przygotowanie sie do snu to gwarancja prawidłowego wypoczynku dla dziecka


1. Stała pora kładzenia się spać

Pierwszym krokiem do stworzenia spokojnej rutyny wieczornej jest ustalenie stałej pory kładzenia dziecka spać. Dzieci potrzebują regularności, aby czuć się bezpiecznie i pewnie. Wybierz godzinę, która jest realna i dostosowana do harmonogramu rodziny, i staramy się trzymać jej każdego dnia, także w weekendy.


2. Ciepła kąpiel lub prysznic

Kąpiel przed snem może być doskonałym pomysłem. Ciepła kąpiel lub prysznic pomaga rozluźnić mięśnie i przygotować ciało do snu. Dzieci zwykle uwielbiają zabawki w wannie, co może uczynić tę część wieczornej rutyny bardzo przyjemną.


3. Czytanie książek

Czytanie jest nie tylko doskonałą formą spędzania czasu z dzieckiem, ale również może pomóc mu się zrelaksować przed snem. Wybierz ulubione bajki i czytaj je każdej nocy. To nie tylko buduje więź między tobą a dzieckiem, ale także wprowadza je w spokojny nastrój na sen.


4. Spokojna aktywność

Duża porcja aktywności fizycznej w ciągu dnia sprawi, że młody organizm będzie się domagał regeneracji a nasza pociech zaśnie z pewnością szybciej niż tego oczekujemy.

Wieczorem natomiast zamiast głośnych zabaw czy oglądania ekranu, zachęć dziecko do spokojnych aktywności, takich jak układanie puzzli, zabawa z pluszakami, rysowanie, lub słuchanie spokojnej muzyki. To pomaga w zrelaksowaniu się i przygotowaniu do snu.5. Rozmowa o dniu

Przed pójściem spać, porozmawiaj z dzieckiem o jego dniu. Zapytaj, co ciekawego działo się w przedszkolu, co robiło w ogrodzie, z kim się bawiło. To może być świetny moment na dzielenie się swoimi wrażeniami i obserwacjami. To także pomaga dziecku przetworzyć swoje emocje, pozbyć się napięć i frustracji z całego dnia i daje szanse na mimowiedne zrelaksowanie się.


6. Unikanie ekranów

Stworzenie spokojnej rutyny wieczornej oznacza także ograniczenie ekranów przed snem. Blask telewizora, tabletu czy smartfona może zakłócać produkcję melatoniny, hormonu regulującego sen. Dlatego zaleca się wyłączanie wszelkich urządzeń elektronicznych co najmniej godzinę przed snem.


7. Przytulanie i komfort

Zanim pożegnasz się na noc, zawsze warto znaleźć chwilę na przytulanie i okazywanie miłości. Dzieci potrzebują poczucia bezpieczeństwa, pewności, że rodzic jest w pobliżu a przytulanie i komfort od rodziców może pomóc im się uspokoić przed snem.


8. Stworzenie odpowiedniego otoczenia

Warto zadbać o komfortowe warunki snu. Odpowiednie oświetlenie, komfortowy materac i ulubiona przytulanka czy kołdra to elementy, które pomogą dziecku zasnąć i spać spokojnie przez całą noc.


9. Rutyna powinna być spersonalizowana

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc twoja rutyna wieczorna powinna być spersonalizowana do potrzeb i preferencji twojego przedszkolaka. Dla jednego dziecka może to oznaczać dłuższe czytanie książek, a dla innego krótką opowieść i piosenkę na dobranoc. Inne dziecko z kolei będzie chciało porozmawiać o wydarzeniach z dnia i podzielić się swoimi emocjami. Znajdźmy czas na dokładne i cierpliwe wsłuchanie się w jego potrzeby, przeżycia, nawet, jeżeli w kuchni czeka nas godzina sprzątania po całym dniu nieobecności w domu :)


10. Cierpliwość i wyrozumiałość

Ostatnią, ale nie mniej ważną zasadą jest cierpliwość. Nie zawsze rutyna wieczorna pójdzie gładko, czasem dziecko będzie miało trudności z zasypianiem. Warto wtedy zachować spokój, okazać wyrozumiałość i cierpliwość.Tworzenie spokojnej i komfortowej rutyny wieczornej dla przedszkolaka to proces, który wymaga czasu i zaangażowania rodziców. Jednak wartościowa rutyna wieczorna może przynieść wiele korzyści, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziny jako całości. Daje ona poczucie bezpieczeństwa, pomaga zrelaksować się i przygotować do snu, a także buduje więź między rodzicem a dzieckiem. Dlatego warto poświęcić czas na stworzenie takiej rutyny i cieszyć się spokojnymi wieczorami oraz spokojnym snem naszego przedszkolaka.

28 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page