top of page
 • Admin

Czy moje dziecko choruje za często?

Trochę praktycznej wiedzy jak sobie radzić z chorobami jakie trapią dzieci w wieku przedszkolnym.


Nowy rok szkolny już wystartował, a wraz z nim pojawiają się obawy rodziców małych dzieci. Czy moje dziecko dostosuje się do nowego otoczenia? Czy będzie często chorować? Jakie wyzwania nas czekają? Kto zadba o nie, gdy będą potrzebowali opieki? Jak przygotować się na nadchodzący sezon jesienno-zimowy?


Przyjrzyjmy się temu tematowi pod kątem chorób jakimi dzieci mogą się zarazić od rówieśników oraz jak sobie radzić w przypadku wystąpienia objawów u dziecka.

Nikt nie zna lepiej swojego dziecka niż my, rodzice, i powinniśmy wiedzieć, kiedy i jak należy reagować.


Jak radzic sobie z chorobami u dzieci w wieku przedszkolnym

Najczęstsze choroby wieku żłobkowego i przedszkolnego: Jak rozpoznawać objawy i jak na nie reagować?


W grupie dzieci w żłobkach i przedszkolach, choroby zakaźne mogą się łatwo rozprzestrzeniać. Ospa wietrzna, odra, różyczka, bostonka, szkarlatyna oraz zapalenie spojówek to przykłady takich schorzeń. Te choroby często przenoszą się drogą kropelkową i charakteryzują się gorączką, bólem głowy i gardła. Objawy mogą obejmować wymioty oraz początkowo pojawiający się nalot na języku, który później zmienia kolor na malinowy. Ważne jest, aby nie ignorować żadnych objawów, nawet jeśli występują one pojedynczo i natychmiast skorzystać z konsultacji z lekarzem rodzinnym czy pediatrą. Podczas wizyty lekarz będzie w stanie ocenić potencjalne zagrożenia i dalsze kroki w leczeniu, ponieważ nie zawsze jest łatwo postawić diagnozę od razu, zwłaszcza w przypadku szkarlatyny.


W żłobkach i przedszkolach bliski kontakt między dziećmi jest nieunikniony, pomimo wysokich standardów higieny utrzymywanych przez placówkę. Dlatego tak istotna jest świadomość rodziców oraz zdrowy rozsądek. Jeśli zauważymy jakiekolwiek podejrzane symptomy u dziecka lub usłyszymy o przypadkach chorób w placówce, warto rozważyć pozostawienie dziecka w domu na obserwację przez jeden lub dwa dni.


Przykłady najczęstszych chorób wieku żłobkowego i przedszkolnego oraz sposoby ich rozpoznawania i postępowania:

 1. Ospa wietrzna: Początkowe objawy przypominają grypę, z gorączką, marudzeniem i chrostkami po kilku dniach. Jeśli dowiemy się o przypadku ospy wietrznej w żłobku lub przedszkolu, nie panikujmy od razu. Warto obserwować dziecko i pamiętać, że istnieje szczepionka przeciwko ospie, dostępna za darmo dla dzieci uczęszczających do żłobka po okazaniu zaświadczenia z placówki. Szczepionka pomaga w łagodzeniu przebiegu choroby.

 2. Odra: Rozpoczyna się od suchego kaszlu, kataru i gorączki, a wysypka pojawia się po kilku dniach. Odra jest chorobą, która może nawracać w grupach dzieci, więc warto zwracać uwagę na objawy i pamiętać o szczepieniach.

 3. Różyczka: Objawia się podobnie do przeziębienia, zwiększeniem węzłów chłonnych, stanem podgorączkowym i bólami mięśni. Chociaż często przebiega łagodnie, w niektórych przypadkach może być poważna, dlatego należy obserwować i konsultować się z lekarzem.

 4. Bostonka (Hand, Foot, Mouth Disease): Objawy przypominają grypę, z utratą apetytu, złym samopoczuciem, bólami stawów i głowy. Charakterystyczne są także wysypki na rękach, stopach i owrzodzenia w jamie ustnej. W przypadku bostonki ważne jest poinformowanie placówki i obserwacja objawów u innych dzieci.

 5. Szkarlatyna: Objawia się wysoką gorączką, bólem gardła i zmianami na skórze. Szkarlatyna, choć rzadko spotykana, może być groźna, dlatego w razie podejrzeń trzeba działać szybko.

 6. Zapalenie spojówek: Często występuje u dzieci, charakteryzując się wrażliwością na światło, łzawieniem i ropieniem oczu. Warto skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się infekcji.

Warto pamiętać, że powyższe choroby nie występują często, ale ich pojawienie się w grupie dzieci może zwiększyć ryzyko zarażenia. Dlatego ważne jest, aby być czujnymi i słuchać informacji od wychowawców. Zrozumiałam, że balansowanie między pracą zawodową a opieką nad dziećmi może być trudne, ale zawsze warto brać pod uwagę zdrowie swojego dziecka i innych.


Katar u dziecka w żłobku czy przedszkolu: Co robić?

Decyzja, czy dziecko z katarem powinno uczęszczać do placówki, jest często trudna. Każdy rodzic zna swoje dziecko najlepiej i wie, co może być przyczyną kataru; czy to alergia, infekcja bakteryjna czy może "katar szpinakowy". Wychowawcy czy nauczyciele maja za zadanie obserwować grupę dzieci i również zauważą, gdy coś jest nie tak.

Jeśli wiemy, że katar jest niezaraźliwy i dziecko czuje się dobrze, można je posłać do placówki. Natomiast, jeśli objawy są bardziej niepokojące lub katar jest skomplikowany, warto zastanowić się nad pozostawieniem dziecka w domu, aby nie narażać innych na ryzyko zarażenia.

Najważniejsze aby powiadomić opiekunkę czy nauczyciela o tym fakcie aby mogły one odpowiednio zająć się naszym dzieckiem.


Wymioty i biegunki: Jak postępować?

Co zrobić, gdy dziecko ma wymioty lub biegunkę? Warto pamiętać, że w takiej sytuacji nie należy przyprowadzać dziecka do żłobka lub przedszkola. Nie tylko ryzykujemy potencjalne zarażenie reszty grupy ale również możliwość nagłego pogorszenia się stanu dziecka, które nie będzie odpowiednio nawadniane.

Zamiast tego, zachowajmy je w domu przez jeden lub dwa dni i obserwujmy objawy. Nie zakładajmy od razu, że jedzenie jest winowajcą, ponieważ infekcje wirusowe są bardzo zaraźliwe i często dają objawy podobne do zatruć czy problemów gastrycznych.

Dbając o zdrowie naszego dziecka, troszczmy się również o innych. Dzieci powinny wrócić do placówki najwcześniej 48 godzin po ostatnim epizodzie wymiotów lub biegunki.


Antybiotyki, leki a żłobek i przedszkole: Co warto wiedzieć?

Jeśli nasze dziecko przyjmuje antybiotyki lub inne leki, pamiętajmy, że pracownicy placówki nie mogą sami podawać dziecku leków. Każda placówka powinna mieć opracowane wewnętrzne procedury co do postępowania w przypadku chorób u dzieci, chorób zakaźnych oraz właśnie podawania dzieciom leków.

Jeżeli dziecko przyjmuje leki na stałe, dyrektor placówki powinna być powiadomiona o takim fakcie a upoważniona i przeszkolona przez rodziców osoba z personelu będzie administrowała podawanie leków dziecku. W innych wypadkach jest to absolutnie niedopuszczalne.

Warto jednak poinformować wychowawców o lekach, które dziecko przyjmuje okazjonalnie w domu. Dzięki temu mogą być bardziej czujni i reagować w razie potrzeby.

Niektóre dzieci są alergikami i mogą wymagać natychmiastowej interwencji, dlatego warto być transparentnym w kwestii przyjmowanych przez dziecko leków.

Pracownicy żłobka czy przedszkola są przeważnie przygotowani na takie sytuacje poprzez regularne (raz na 2 lata) uczestnictwo w kursach pierwszej pomocy przedmedycznej i zdolni do udzielenia doraźnej pomocy w razie potrzeby, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

Zasady Higieny w Żłobku i Przedszkolu: Bezpieczne Środowisko dla Naszych Dzieci

Dbając o zdrowie naszych dzieci w żłobku i przedszkolu, warto zrozumieć, że odpowiednie praktyki higieniczne są kluczowe zarówno na co dzień, jak i w przypadku wystąpienia objawów choroby u jednego z maluchów.

Jako rodzic powinniśmy być w stanie otrzymać od dyrektor placówki informację na temat planu higieny w placówce oraz procedury postępowania w razie wystąpienia choroby zakaźnej.

Takie podstawowe zasady higieny (GHP) w żłobku czy przedszkolu wzgledem prewencji rozprzestrzeniania się chorób wśród dzieci to:

 1. Mycie Rąk: To podstawa! Uczymy nasze dzieci regularnego mycia rąk mydłem przez co najmniej 20 sekund. To pomaga w eliminacji wielu chorobotwórczych mikroorganizmów.

 2. Zabawy w Grupie: Dzieci uwielbiają zabawki i wspólne gry, ale zawsze upewniamy się, że są one czyszczone i dezynfekowane regularnie.

 3. Wentylacja: Zapewniamy odpowiednią cyrkulację powietrza, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach. Świeże powietrze pomaga w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusów czy bakterii.

 4. Edukacja: Uczymy nasze dzieci podstawowych zasad higieny, takich jak kichanie w zgięcie łokcia i unikanie dotykania twarzy nieumytymi rękoma.

 5. Dbałość o Zdrową Dietę: Zbilansowana dieta pomaga w wzmocnieniu układu odpornościowego. Upewnijmy się, że nasze dzieci zawsze jedzą zdrowo.

Podstawowe zasady podczas wystąpienie objawów choroby:

 1. Pozostawienie Dziecka w Domu: Jeśli nasze dziecko ma gorączkę, wymioty, biegunkę lub inne objawy choroby, pozostawmy je w domu, aby odpoczęło i uniknęło zarażania innych.

 2. Konsultacja z Lekarzem: W razie poważniejszych objawów lub podejrzeń o infekcję, skonsultujmy się z pediatrą. Lekarz pomoże ustalić przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.

 3. Informacja dla Placówki: Poinformujmy żłobek lub przedszkole o stanie zdrowia dziecka. To pomaga w monitorowaniu sytuacji i świadomym podejmowaniu działań.

 4. Wracamy po Wyzdrowieniu: Po wystąpieniu objawów choroby, poczekajmy, aż dziecko będzie zdrowe przez przynajmniej 24-48 godzin, zanim wróci do placówki. To minimalizuje ryzyko zarażenia innych dzieci.

Zdrowie naszych dzieci jest priorytetem, dlatego warto przestrzegać tych prostych zasad higieny. Działając odpowiedzialnie, tworzymy bezpieczne i zdrowe środowisko dla naszych maluchów i innych dzieci w żłobku oraz przedszkolu.


41 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page